C sınıfı tır ehliyeti nasıl alınır?

C sınıfı tır ehliyeti nasıl alınır

Motorlu taşıtların hacim olarak en büyük seçeneklerinden olan tırlar için alınacak sürücü belgesi C sınıfı adı altında verilir. Peki C sınıfı ehliyeti alabilmek için neler gerekiyor? C sınıfı ehliyeti nasıl alınır?
Çeşitli büyüklükteki yükleri taşımak için kullanılan büyük hacimli araç alternatifleri için istenilen sürücü belgesi de farklı bir sınıfa aittir. C sınıfı olarak adlandırılan ehliyeti alan her birey, teori ve uygulama derslerini başarı ile vererek tır ehliyeti alabilir. Böylece hafriyat, nakliye, araç taşıma, tır ve diğer dorseli çekici türünde olan araç tipleri alınan bu ehliyetle kullanılabilir. Eğer normal araç ehliyeti ile yani farklı sınıf sürücü belgesi ile bu saydığımız büyük hacimdeki araçları kullanılırsa, yakalandığı taktirde araç trafikten men edilir ve sürücü para cezası yanında ehliyetini kaybeder... Geçmişte D sınıfı altında bulunan tır ehliyeti, yönetmeliklerde yapılan son düzenlemelerle birlikte CE sınıfına eklenmiştir. Aynı zamanda C sınıfı tır ehliyeti olan kişiler, bu belge ile otomobil, ATV, kamyon vb. araçlar da sürebilir...

C sınıfı tır ehliyeti almak için neler gerekiyor?

Daha önce ehliyet almadıysanız, C sınıfı ehliyeti almak için öncelikle B sınıf sürücü belgesi sahibi olmanız gerekiyor. Bu sebeple ilk yapmanız gereken B sınıfı ehliyetinin ders ve sınavlarını vermek olacaktır. Daha sonra aynı adımları C sınıfı ehliyeti için geçmelisiniz. Başarıya ulaştığınız taktirde artık CE sınıfına kayıt olma hakkına sahipsiniz demektir. Eğer CE sınıfı ehliyeti için istenilen teori ve pratik sınavlarını da geçerseniz, sonunda tır ehliyetini almaya hak kazanıyorsunuz.

C sınıfı sürüce belgesine sahip olmak için 21 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Ayrıca araç kullanmanızı engelleyecek herhangi bir sağlık probleminiz de bulunmamalıdır. C sınıfı tır ehliyeti alabilmek için ihtiyacınız olan belgeler ise aşağıdaki gibidir:

  • TC Kimlik numaranızın net bir şekilde göründüğü kimlik fotokopisi
  • Yakın zamanda çekilmiş oldğunuz 10 adet biyometrik fotoğraf
  • Adayın belirtilen aracı kullanımına engel herhangi bir sağlık raporu bulunmadığını kanıtlayan bir sağlık raporu
  • Kişinin sabıka kaydı geçmişi... 
  • Adayın en az ilkokul diploması ya da öğrenci ise bunu kanıtlayan öğrenci belgesi.
1362 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
İnteraktif Sürücü ve Ehliyet Kitabı
E-Randevu sistemi
Hava Durumu
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.29457.3237
Euro8.57908.6134