D Sınıfı Ağır Vasıta otobüs ehliyeti almak için gerekenler nelerdir?

D Sınıfı Ağır Vasıta otobüs ehliyeti almak için gerekenler nelerdir

Ağır vasıta otobüs sürücü belgesi, D grubu içerisinde yer alır. Peki, D, D1, D1E ve DE sınıfı ehliyetleri almak için neler gerekldir? D sınıfı ağır vasıta sürücü belgesi nasıl alınır?

Yapılan son düzenlemeler ile birlikte 2018'de ehliyet almak isteyen adayların ilk olarak seçecekleri kursları, teori-pratik ders ve sınavları ile sürücü belgesi almak için gerekli olan adımları bilmesi gerekmektedir. Sonunda ehliyetine kavuşmak için adayın seçeceği yol, hangi kurumlardan hangi evraklarla ehliyetini alacağını bilmesi işleri kolaylaştıracaktır. Ehliyet almak için yapılan direksiyon sınavları ve buna ait yapılan tüm düzenleme ve kurallar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetimi ve gözetimi altında yapılmaktadır. Yine hangi sınıfın ne tür araçları kullanacağı da Bakanlık tarafından belirlenmiştir.

D sınıfı ehliyeti nasıl alınır?

D sınıf ehliyet grubu toplamda 4 adettir. Belirlenen dört sınıf; römorklu ve römorksuz minibüs ve otobüs sürmek için gerekli olan sürücü belgeleridir. D, D1, D1E ve DE ehliyeti almak için adayların teorik derslerle sınavlardan muaf olması, yalnızca direksiyon eğitimi alıp uygulama sınavına girerek ehliyet alabilmesi mümkündür. Bu adımları takip ederek belge almanız için gerekli olan tek şey, sürücü kursuna yazılmaktır.

D gurubuna ait ehliyet almak isteyen bireylerin en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir. Belge aldıktan sonra kullandıkları araç ticari olacaksa eğer, aynı zamanda SRC ve Psikoteknik belgelerini de almalıdır.

Genel olarak D sınıfı sürücü belgesi, minibüs ve otobüs kullananlar içindir. Bu sınıfa ait ehliyet alabilmek için 24 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Kullanıcılacak aracın yük ağırlığı da en fazla 750 kg olmalıdır. Sürücünün D sınıfı ehliyet almadan önce B sınıfına ait ehliyetini alması zorunludur. D grubu ehliyeti alan bireyler M, B, B1, D1 ve F ehliyet sınıflarını kullanmaya da hak kazanır.

D1 sınıfı ehliyeti, 16+1 kişilik minibüsleri içerir. 21 yaş sınırı bulunmaktadır. D1E sınıfı ehliyet ise 750 kg ve üstündeki römorklu minibüsler içindir. Bunda da yaş sınırı 21'dir. D1E ehliyetine sahip sürücü aynı zamanda M, B, B1, BE, D1 ve F sınıfına dahil araçları da sürebilir. DE sınıfı ehliyeti ise 750 kg ve üstündeki römorklu otobüsler içindir. Bunun için belirlenen yaş sınırı ise 24'tür.

1503 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
İnteraktif Sürücü ve Ehliyet Kitabı
E-Randevu sistemi
Hava Durumu
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.83746.8648
Euro7.68057.7113