Türk Ehliyetleri Hangi Ülkelerde Geçerli

Yeni Türk Ehliyetleri Hangi Ülkelerde Geçerli

Türkiye’de çıkarılan yeni yasa ve kanunlarla eski sürücü belgelerinin yerini yeni Türk ehliyetleri aldı. Yeni ehliyetlerin çıkmasının ardından yurt dışı seyahatlerini arabayla gerçekleştirenler yeni Türk ehliyetlerinin hangi ülkelerde geçerli olduğunu araştırmaya başladı.

1: Bazı internet sitelerinde yer alan yeni Türk ehliyetleri Avrupa’da kullanabilecek ve hatta o ülkenin ehliyeti ile değiştirilecek haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Avrupa’da eski ehliyetlerde 6-12 arası bir süre de kullanılabiliyordu. Sonrasında yenilemek için 450 TL sınav ve yenileme parası verilmek zorunda kalınıyordu.

2: Yeni Türk ehliyetlerinin geçerli olduğu ülkelerde fazladan para vermeye gerek yoktur. Eski Türk sürücü belgeleri ile seyahat etmek 450 TL gibi bir ücrete tabidir. Bunun yerine 15 TL vererek yeni Türk ehliyetini alabilir ve boşuna masraf yapmadan kullanabilirsiniz.

Yeni çipli Türk ehliyetlerinin değiştirme telaşı üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen halen daha devam etmektedir. Ehliyet değiştirme veya yenileme işlemleri yalnızca ülkemizde yapılmaktadır. 

Yeni ehliyetlerin posta yolu ile gönderilme işlemi de bulunmaktadır. Sadece yeni ehliyetleri değil, aynı zamanda değişmesi gereken yıpranan ve kaybolan ehliyetleri de yeni Türk ehliyetleri ile değiştirmek için işlemleri Türkiye’den yapılması gerekmektedir.

Randevu Al'a tıklayarak yeni ehliyet başvurusu yapabilirsiniz.

Konsolosluk Tarafından Yapılan Açıklama ;Türk Ehliyetlerinin Geçerli Olduğu Ülkeler

Türk Ehliyetleri toplamda 84 ülkede geçerlidir. Bu ülkelerin isimleri ve plaka kodları aşağıdaki gibidir :ESUTR Giriş

E-Randevu sistemi
Saat
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.787732.9191
Euro35.540735.6832